ESEN ZEOLİT | ZEOLİT
150
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-150,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

ZEOLİT

ZEOLİT ve KLİNOPTİLOLİT Nedir? Nasıl Oluşur?

Zeolit bir mineral grup ismidir. Sanayi hammaddeleri içinde “Endüstriyel hammadde” olarak değerlendirilirler. Bilinen 40’ı aşkın doğal minerali vardır. Bunlardan en önemlileri Klinoptilolit, Şabazit ve Analsim dir. Ayrıca 150 yi aşkın sentetik minerali de mevcuttur. Zeolitler volkanik küllerin su ortamında değişime uğraması sonucunda oluşurlar. Kısaca “klino” olarak da bilinen Klinoptilolit doğal zeolitlerden dünyada rezerv olarak en çok bulunan ve teknolojik özellikleri en iyi olanlardan biridir.

Klino’nun Özellikleri Nelerdir?
En önemli özellikleri kristallerinde kanal şeklinde boşluklu yapılarıdır. Bu nedenle – Su, – Yağ ve – Gaz emme kapasitesi oldukça yüksektir. Ayrıca, kristal örgüden kaynaklı olarak gerek kristal yüzeyinde gerekse de kanallarda negatif yük eksikliği vardır. Özellikle pozitif iyonları yer değiştirme yaparak tutma ve verme özelliğine sahiptir. Biz bu özelliğe teknik olarak Katyon Değişim Kapasitesi (KDK) diyoruz. Örneğin su ortamında erimiş metal iyonlarını, gazları, amonyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineral maddeleri bünyesinde tutmakta başka bir değişle kanallarda hapsetmektedir. Klino 750 0C kadar sıcaklığa, ayrıca yüksek asit ve bazlara (Stabil olduğu aralık: pH 1,5-11) karşı dayanıklıdır.

Klino Nerelerde Kullanılır?

Klinonun özellikleri nedeniyle pek çok sektörde kullanılabilmektedir. Klino başta
–   Toprak düzenleyicisi -gübre katkısı ve
–   Yem katkı malzemesi olmak üzere,
–   Atık su arıtma,
–   Gaz arıtma,
–   Hayvan altlığı,
–   Koku giderici,
–   Çöp depolama sahaları,
–   Tarım ilaçları, plastik ve kağıtta dolgu olarak,
–   İnşaat sektöründe vb. 100’e yakın alanda kullanılmaktadır.
Ülkemizde yeni tanınmaya başlanmıştır. Dünyada özellikle A.B.D, Japonya, Küba, Çin ve Avustralya da yaygın kullanımları vardır. Son yıllarda NASA uzayda bitki yetiştirme çalışmaları için klinoyu denemiş ve topraksız bitki yetiştirmede en önemli malzeme olarak bildirmiştir.

Çevre Açısından Faydaları Var mı?

 

Özellikle çevreci mineral olarak bilinmektedir. Bunun nedeni toprakta aşırı gübreleme veya yanlış sulama nedeniyle azotlu gübrelerin yıkanmasına engel olmasıdır. Bu şekilde insan ve hayvan sağlığını doğrudan etkileyen yer altı ve yer üstü sularımızın kirlenmesine engel olmaktadır. Ayrıca su arıtma da özellikle ABD ve Japonya’da  şehir ve sanayi atık sularının temizlenmesinde kullanılmaktadır. Ülkemizde bol miktarda bulunan ve üretilen klinonun içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli hammaddelerinden biri olacağı kesindir.