ESEN ZEOLİTE HOŞGELDİNİZ | Organosen
138
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-138,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

ORGANOSEN

ZEOLİT ve KLİNOPTİLOLİT Nedir? Nasıl Oluşur?

Zeolit bir mineral grup ismidir. Sanayi hammaddeleri içinde “Endüstriyel hammadde” olarak değerlendirilirler. Bilinen 40’ı aşkın doğal minerali vardır. Bunlardan en önemlileri Klinoptilolit, Şabazit ve Analsim dir. Ayrıca 150 yi aşkın sentetik minerali de mevcuttur. Zeolitler volkanik küllerin su ortamında değişime uğraması sonucunda oluşurlar. Kısaca “klino” olarak da bilinen Klinoptilolit doğal zeolitlerden dünyada rezerv olarak en çok bulunan ve teknolojik özellikleri en iyi olanlardan biridir.

Klino’nun Özellikleri Nelerdir?

 

En önemli özellikleri kristallerinde kanal şeklinde boşluklu yapılarıdır. Bu nedenle – Su, – Yağ ve – Gaz emme kapasitesi oldukça yüksektir. Ayrıca, kristal örgüden kaynaklı olarak gerek kristal yüzeyinde gerekse de kanallarda negatif yük eksikliği vardır. Özellikle pozitif iyonları yer değiştirme yaparak tutma ve verme özelliğine sahiptir. Biz bu özelliğe teknik olarak Katyon Değişim Kapasitesi (KDK) diyoruz. Örneğin su ortamında erimiş metal iyonlarını, gazları, amonyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineral maddeleri bünyesinde tutmakta başka bir değişle kanallarda hapsetmektedir. Klino 750 0C kadar sıcaklığa, ayrıca yüksek asit ve bazlara (Stabil olduğu aralık: pH 1,5-11) karşı dayanıklıdır.

Hümik Asit ve Fülvik Asit ( Leonardit )

a) pH’ nın düşürülmesini sağlar. Kireçli toprakların tansiyonunu hızlı bir şekilde düşürülmesini sağlar. Uzun sürede çalışmasını devam ettirir.

b) İyi bir köklenme oluşmasını sağlar.

c) Topraktaki veya verilen gıdaların (gübreler) kökler tarafından alımını hızlandırır.

d) Erkencilik sağlar.

e) Toprakta organik madde miktarını arttırır.

KULLANIMINDA OLACAK FAYDALAR

Yapmış olduğumuz çalışmalarda:

1) Erken hasada gelme
a) Sulama ve Gübreleme işçiliklerinden tasarruf
b) Tarla kullanımında zaman avantajı.
2) Verim artışı
3) Gübrelemenin azaltılması
4) Standart kalite ve mahsul
5) Sulamadan tasarruf (Özellikle suyun olmadığı veya sulama maliyetlerinin yüksek olduğu bölgelerde)

Bitkilerin güzel ve hızlı gelişimi ile çiftçimizin moralinin yükseltilmesini sağlamıştır.

TOPLAM ORGANİK MADDE20
MİNERAL MADDE MİKTARI (KLİNOPTİLOLİT)60
MAKSİMUM NEM20
PH6 - 8