ESEN ZEOLİTE HOŞGELDİNİZ | ODOLİT
417
page-template-default,page,page-id-417,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

ODOLİT

ALTLIK VE KOKU GİDERİCİ

Kümeslerin en büyük sorunlarından birisi ortamdaki amonyak kokusudur. Amonyak kokusu havadan %60 oranında hafif olduğu için ortamda çok çabuk yayılır. Bu nedenle amonyak problemi için ortamın tümünde tedbir almamız gereklidir. Hayvan dışkısından kaynaklanan amonyak kokusunu giderebilmek için sürekli havalandırma yapmak veya amonyağı ortadan kaldırmak gereklidir.

ODOLİT, amonyak gazını ve ortamdaki sıvıları bünyesine alarak hapseden % 100 doğal bir malzemedir.

ÖZELLİKLERİ

– Ağırlıkça % 95 – 120 oranında su tutar.

– ODOLİT’in 1 gramı 20 mg amonyum iyonunu tutabilir.

– Su ile bozulmaz, erimez, çamurlaşmaz.

– Ortam asiditesinden (pH) etkilenmez.

– Isı absorbsiyon özelliği vardır.

– Zararlı hiçbir madde içermez ve tamamıyla doğaldır. Üretiminde tamamen doğal yöntemler kullanılmıştır.

– Dışkıda bulunan zararlı mikroorganizma ve toksinleri bünyesine geri dönüşümsüz olarak bağlar.

NASIL ÇALIŞIR?

ODOLİT bir doğal sünger olarak amonyum kokularını örtbas etmekten çok onları kendi bünyesine hapsederek yok eder. Her bir ODOLİT taneciği gözle görülmeyen binlerce mikroskobik kanala sahiptir. Bu kanallara hapsedilen nem ve amonyum ortamdan çekilir ve problemler çözülür.

YARARLARI:

– AMONYAĞI ABSORBE EDEREK SAĞLIĞI TEHDİT EDEN BAKTERİLERİ VE ZEHİRLİ KOKULARI YOK EDER
– SİNEK İSTİLASINI AZALTIR.
– ALTLIĞIN ÖMRÜNÜ, KULLANILMA SÜRESİNİ ARTTIRIR, AHIR BAKIM PERİYODUNU UZATIR.
– EKONOMİKTİR VE KULLANIMI BASİTTİR.
– Amonyak gazının tahriş ve tahribatından oluşan göz ve solunum yolları hastalıklarının oluşmasına engel olur.
– Ortamdaki nemi kontrol ederek mantar oluşumuna engel olur ayrıca nemli ortamlarda oluşan kanlı ishal (Coxidiosis) hastalığının mücadelesine yardım eder.
– Ortamdaki kötü kokuların azalması ile daha ekonomik bir havalandırma sağlanır.
– Ortamda oluşan mycotoksinleri bünyesine bağlar ve etrafa bulaşmasına engel olur.
– Altlıkta sertleşmelere engel olarak yumuşak, kuru ve sağlıklı bir altlık sürekliliği sağlar. Sert altlıklarda yatan kanatlılarda oluşan dekubit yaralarının oluşmasına engel olur.
– Sürekli ıslak ve soğuk altlık üzerinde yatmaktan oluşan adi ishal vakalarının önüne geçilir.
– Altlığın asiditesinin artmasına engel olur. Bu şekilde hayvanlarda görülen ayak yanmaları azalır.
– ODOLİT yüzey elektrik yükü negatif olduğundan hayvanlarda oluşan pozitif elektriklenmeyi alarak strese engel olur.
– Özellikle yaz ayları ve nemli sıcak ortamlarda, altlığın sıcaklığını birkaç derece azaltır. Bu şekilde yaz aylarındaki verim kayıplarının önüne geçilir.
– Tüm bu kötü etkileri yok ederek dolaylı olarak yemden yararlanmayı arttırır ve ölüm vakalarını azaltarak verimin yükselmesini sağlar.
– ALTLIĞIN DEVAMLI KURU KALMASINI SAĞLAYARAK, YENİ DOĞAN TAYLARDA AMONYUMLA İLGİLİ OLARAK OLUŞABİLEN ÜST SOLUNUM YOLU (Örneğin FOAL PNEUMONIA) HASTALIKLARINDAN KORUNMAYA YARDIM EDER.
– ATLARIN TAŞINMASI SIRASINDA ÇOK YARARLIDIR.

KULLANIM ŞEKLİ

Kanatlı Kümeslerinde:

Kümesin bulunduğu iklim koşullarına göre m2 ye 3-5 kg ODOLİT geleneksel altlık materyali (saman, talaş veya pirinç kavuzu) ile yer değiştirilir.
Kümes hazırlandıktan sonra öncelikle ODOLİT zemine serilir, daha sonra diğer altlık materyali bunun üzerine serilir. Suluk altlarına gelen alanlara normalden daha fazla ODOLİT konulması yararlıdır.

Ahırlarda:

ODOLİT bütün altlık materyallerin altında, zemine serilerek kullanılır.

Komple temizlik:

Komple temizlik Ahır içi tamamen temizlendikten sonra, ahır zeminine m2 ye 3 kg ODOLİT serilir. Üzerine her zaman kullanılan saman türü altlık materyali uygulanır. Günlük bakıma devam edilir.

Yukarıdaki miktarda serilen ODOLİT 45 gün içerisinde amonyak bakımından doygunluğa ulaşacağından, bu süre sonunda tekrar komple temizlik yapılmalıdır.

Günlük Bakım:

Günlük ahır temizliği yapılarak pislikler uzaklaştırılır. Islaklığın yoğun olduğu noktalardaki ODOLİT temizlenerek yerine aynı miktardaki ODOLİT serilir.

Taşıma:

Atların taşıması sırasında, treylerlerin tabanı yaklaşık 3 mm ODOLİT ile kaplanır. Altlık malzemesi bunun üzerine serilir. Gerekli durumlarda ıslak alanlar tekrar ODOLİT serpilerek kurutulur.

ATIK BERTERAFI

Kullanılan ODOLİT bünyesinde tuttuğu yüksek oranda dışkı sıvısı ile mükemmel bir kompost olarak kullanılabilir. ODOLİT zararlı maddeler hariç azot ve potas gibi bitki besinlerini çok yavaş bırakma özelliği ile mükemmel bir toprak düzenleyicisi olarak kullanılır.
Depolanma sırasında etrafa kötü kokular yayılmayacağı için çevre problemlerinin de önüne geçilmiş olur.

DİĞER UYGULAMALAR

ODOLİT altlık materyali atların yanı sıra, domuz, büyük baş hayvan, koyun, kuzu gibi hayvanlarda da “amonyum giderici altlık” olarak (koku ve nem giderici) rahatlıkla kullanılabilmektedir. Koku problemi olan besihaneler, ağıllar, ahırlar, köpek kulübeleri, hayvan hastaneleri ve bunun benzeri bütün kapalı ortamlarda ODOLİT mükemmel bir koku gidericidir. Problemli alanın büyüklüğüne göre yeterince ( m2 ye yaklaşık 3 kg) ODOLİT uygulanır.

İÇERİĞİ

Klinoptilolit – Doğal bir mineral. Katkısızdır. Hiçbir zararlı kimyevi madde içermez. KURU ALANLARDA SAKLAYINIZ.

AMBALAJ ŞEKLİ

25 kg lık PP çuvallarda ambalajlanır.