ESEN ZEOLİTE HOŞGELDİNİZ | KLİNOMİN
402
page-template-default,page,page-id-402,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

KLİNOMİN

OPRAK DÜZENLEYİCİ VE GÜBRE KATKISI

KLİNOMİN NEDİR?

KLİNOMİN toprak ve bitki için çok önemli olan iyon değiştirme ve su tutma kapasitesini arttıran doğal bir mineraldir. Bilimsel ismi Klinoptilolit’tir (Kısaca Klino olarak anılır)

KLİNOMİN;
– Negatif yüzey elektriğine (kristal yüzeyi ve kanallar) sahiptir,
– Bu nedenle pozitif iyonları başta amonyum (N) olmak üzere potasyum (K) vb. önemli bitki besin maddelerini toprakta tutabilmektedir.
– KLİNOMİN yüksek su tutma kapasitesine sahiptir.
– İyon formunda depoladığı besinleri yavaş yavaş salıvererek bitkilerin sürekli ve dengeli beslenmesini sağlar.
– Azot gibi çabuk yıkanabilen besinlerin ortamdan çabuk uzaklaşmasına engel olur.
– KLİNOMİN ilavesi topraklarda amonyum yıkanmalarını en aza indirir.

KLİNOMİN NE İŞE YARAR?

KLİNOMİN kullanımı Gübrenin kullanılabilirlik oranını, toprak kalitesini ve bitki gelişimini arttırarak rekolte artışını sağlamakta; su tüketimini, koku ve toksinleri ve besin elementlerinin yıkanmasını azaltarak tasarruf sağlamaktadır.

KLİNOMİN toprakta uzun süre (1-1.5 yıl) aktif kalmakta su ve iyon alışverişi (NH4+, Ca++, Mg++, K+, Na++, H+ vb.) yapmaktadır. KLİNOMİN genelde azotlu maddelere çok hassas olmasına rağmen ortamda bir iyon fazlalaştığında tercihini bundan yana kullanır. Kendi pH’sını (7-7.5) değiştirmeden ortamın pH’sını nötre doğru çekmeye çalışır.

Asidik Karadeniz topraklarında yapılan bir denemede, toprağa sadece KLİNOMİN ilave edilmiş, pH ve besin elementlerinin değişimi ölçülmüştür. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi KLİNOMİN gerek pH’ın gerekse de besin elementlerinin toprakta zenginleşmesini sağlamıştır.

lino% TuzpHNa (ppm)P (ppm)K (ppm)Ca (ppm)Mg (ppm)Fe (ppm)Mn (ppm)Zn (ppm)Cu (ppm)B (ppm)
yok0.14.96653.88095080267.40.60.90.67
var0.15.318542155135095274.411.050.72
yok0.163.845458540030329.10.450.90.56
var0.125.664805120001100405.48.50.352.60.62

KLİNOMİN’İN ÖZELLİKLERİ

KLİNOMİN sudan ve kimyasallardan etkilenmez ( yani killer gibi şişme yapmaz veya torf gibi kısa zamanda yok olmaz). Bu nedenle KLİNOMİN ağır killi topraklarda drenajı arttırmak için kum yerine de kullanılabilir.

KLİNOMİN in etkili KDK sı (Katyon Değişim Kapasitesi) bilinen en yüksek toprak düzenleyicisidir. KLİNOMİN e en yakın KDK ya sahip olan killer su ile doyduklarında toprağın geçirgenliğini düşürerek besinlerin ve suyun hareketini kısıtlamaktadır. Aşağıdaki grafikte çeşitli toprak düzenleyicilerinin KDK’ları karşılaştırılmıştır.

NEDEN KLİNOMİN’İ KULLANMALISINIZ?

– Düzenli kullanımda ikinci yıldan sonra gübre miktarını azaltarak verimi arttırabilirsiniz,
– Bitki türüne göre %25’lerden %75 lere varan ürün artışı sağlayabilirsiniz,
– Kök çürümelerini en aza indirirsiniz,
– Daha sağlıklı çiçeklenme sağlarsınız,
– Ürününüzün olgunlaşma süresini azaltırsınız,
– Sulama aralığını uzatır, sulamadan tasarruf sağlarsınız,
– Meyve ve sebzelerinizin tat ve kalitelerinde bariz artışlar görürsünüz. KLİNOMİN toprağın tarım için hazırlanmasında mükemmel bir düzenleyicidir. Toprağın nemliliğini düzenleyerek toprağın tava gelmesini sağlar, sertleşmesini ve çatlamasını önler.

KLİNOMİN’İN FAYDALARI

Bitki için:
– Bilinen en iyi toprak düzenleyicisidir.
– Özellikle köklerde mantar oluşumunu önler.Toprak içindeki zararlıların (nematod vb.) dolaylı yönden mücadelesinde kullanılır.
– Topraktaki besin elementlerini ( özellikle su ile çabuk eriyen N, K gibi besinleri, iz elementleri) ve suyu depolayarak bitkiye kullandırır.
– Beslenmeyi arttırarak iyi bir rekolte sağlar.
– Çimlenme gücünü ve hızını arttırır.
– Mükemmel bir köklendirme ortamı oluşturur.
– Ürünlerin raf ve depolanma ömürlerini arttırır.

Toprak için:
– Toprakta devamlı aktif halde kalır ve toprağın pH’sını düzenler.
– Suyun daha iyi kullanılmasını ve sulamada tasarruf sağlar.
– Tuzlu toprakların ıslahında kullanılır.

Çiftçi için:
– Gübreden azami tasarruf sağlar.
– Daha iyi ve daha fazla ürün sağlar.

Çevre için:
– Ekolojik tarım sayesinde daha az tarım ilacı kullanılır, böylece doğal habitatı korur.
– Daha az gübre kullanılır ve kullanılan gübrelerin aşırı yıkanmalarını engellediğinden toprakların ve su kaynaklarının (yer altı ve yer üstü sularının) kirlenmesini önler.
– Toprakların tuzlanmasına engel olur. Tüm özellikleri ile EKOLOJİK TARIM’ın vazgeçilmez şartlarından biridir.

KULLANIM ŞEKLİ VE MİKTARI

KULLANIMDA ÖZEL BİR TARIM ALETİNE İHTİYAÇ DUYULMAZ.

Ziraat tipi ve değişik bitkilere göre en iyi verimlerin alındığı KLİNOMİN miktarları (değişik deneme sonuçlarına göre) aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Meyve ağaçlarında, Fidan dikiminde her fidan çukuruna yaklaşık 1-2 kg KLİNOMİN toprakla birlikte karıştırılarak uygulanır.

Yetişmiş ağaçlarda veya genç fidanlarda, 2-5 kg KLİNOMİN (taç iz düşümünün büyüklüğüne göre) gübre ile karıştırılarak ağaçların taç iz düşümüne gelecek şekilde kök seviyesinde çapalama ile toprağa karıştırılır.

KLİNOMİN kullanım oranlarını etkileyen en önemli husus toprağın yapısıdır. Ağır topraklarda oranın alt sınırı kullanılırken aşırı kumlu topraklarda ise oranların üst değerleri kullanılmalıdır.

 KLİNOMİN Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar:

– KLİNOMİN bir gübre değil bir toprak düzenleyici ve gübre katkısıdır.
– Mutlaka kimyevi veya doğal gübre ile birlikte toprak altına uygulanmalıdır.
– KLİNOMİN gübreleme dönemlerinde gübre ile karıştırılarak toprağa verilmesi ve kök derinliğine çapalama veya diğer yöntemlerle karıştırılması gereklidir.
– KLİNOMİN suda erimez. Her tip ziraatte, KLİNOMİN toprak hazırlama döneminde toprakaltı gübresi ve/veya tek başına (daha önce gübre verildi ise) kök seviyesine gelecek derinlikte karıştırılır.

İdeal kullanım oranı belirlemek için toprak analizi yaptırınız ve bayiinize danışınız.

KLİNOMİN Organik tarım TR yönetmeliği (TR 22145/22328) ve Avrupa Birliği (AB) talimatnamesi (EEC 2092/91) kurallarına uygun bulunarak TR-ETK-004 ETKO 2035 tarafından denetlenerek sertifikalanmıştır.